TESLİMAT ve KARGO 

Türkiye içi siparişlerinizi ARAS Kargo ve uluslararası siparişlerinizi DHL kargo, ARAMEX ya da UPS ile size ulaştırıyoruz.

Türkiye içi siparişler, müşterimizin adresine 1-3 iş günü içinde kargoya verilir, uluslararası siparişler ise gümrük işlemlerine tabi olmadığı sürece 2-10 iş günü içinde teslim edilir.

Türkiye içi siparişlerin kargo bedeli “30 TL ve üzeri alışverişlerde” ücretsizdir. 30 TL’nin altındaki her bir sipariş için ise müşterimiz 4TL kargo ücreti ödemektedir.

 

Yurtdışı gönderimlerinde kargo ücreti müşterimize aittir. Uluslararası gönderilerde ise, siparişin teslim edileceği ülkeye göre, toplam sipariş bedeline ek kargo ücreti yansıtılmaktadır. Ne kadar ürün seçerseniz seçin, kargo ücreti değişmeyecektir. Siparişin ödemesi gerçekleşirken, kargo ödemesi de eş zamanlı olarak yapılır. Siparişinizin teslimat adres bilgilerini girdiğinizde, Türkiye dışında bir ülke olduğunda, kargo ücreti bilgisi ve dikkat edilmesi gereken hususlar size belirtilecektir.

Siparişiniz, ürünün teslim edileceği ülkenin gümrük işlemlerine tabi olabilir. Lütfen bu konuda önceden bilgi sahibi olunuz. Çünkü, gümrük işlemleri ve de vergi gibi ek gümrük ile ilgili masraflar müşterilerimizin sorumluluğundadır. Gümrük ile ilgili nedenlerden dolayı, gönderimi yapılmış bir siparişin iadesini ya da değişimini gerçekleştirmiyoruz. 

 

İletişim : +90 533 508 82 33 (WhatsApp)

[email protected]

 

 

SHIPPING AND DELIVERY

 

Domestic shipments in Turkey are handled with ARAS Kargo and international shipments are handled with DHL Express, ARAMEX and UPS.

 

The delivery takes 1-7 business days within Turkey. We deliver also to over 100 countries around the world. For other countries, the delivery takes 2-10 business days, depending on your country. (Custom checks and procedures may cause a delay in delivery time and you will be responsible for all customs and / or import fees in your country.)

Import duties, taxes and charges are not included in the item price or shipping cost. These charges are the buyer's (customer's) responsibility. Please check if your order will incur additional import duties, taxes or other customs related charges. Because we will not accept any return / exchanges / refund because of custom problems and fees.

 

Payment of import taxes, duties and related customs fees are your responsibility and will not be covered by us. We are not responsible for delays caused by the customs department in your country. We suggest that before your order, our customers take the initiative to find out policies of their local customs. 

 

Your order is generally shipped within 2 days after confirmation of your order. 

 

We offer free shipping on order above 30TL within Turkey and the shipping cost is 4TL for your orders under 30 TL.

For other countries, during payment process, you will see your complete order total including shipping fees. Shipping cost may change depending on destination of your order. No matter how much products you order, the shipping cost is same. In case of delivery to countries other than Turkey, you will be informed about the shipping costs and any other important points.

 

Contact us: +90 533 508 82 33 (WhatsApp)

[email protected]